Skolyozda Schroth Egzersizlerinin Etkinliği

Skolyozda Schroth Egzersizlerinin Etkinliği
Günümüzde fizyoterapistler tarafından skolyoz için kullanılan ve akademik olarak etkinliği kanıtlanmış birden fazla özel egzersiz yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemler SOSORT (International Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) tarafından “Skolyoza Özel Fizyoterapi Egzersizleri” olarak tanımlanmaktadır.

Schroth metodu skolyoz gibi omurgadaki doğal eğriliklerin değişime uğradığı problemlerde tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan egzersiz yaklaşımıdır. Skolyoza özel üç boyutlu egzersizler, solunum teknikleri ve spesifik kassal aktivasyonlar içeren Schroth metodu 1900’lü yılların başında Almanya’da kendisi de skolyozdan muzdarip olan Katharina Schroth tarafından bulunmuş, kızı Christa Lehnert-Schroth ve torunu Hans R. Weiss tarafından güncellenerek geliştirilmiştir.

Skolyozda Schroth Egzersizlerinin Etkinliği

Güncel literatüre göre Schroth yönteminin adölesan idiopatik skolyozdaki cobb açısının progresyonunu durdurduğu, eğriliğin açısını azalttığı, Scheuermann kifozunu azalttığı, korse ve cerrahi gereksinimini ve ağrıyı azalttığı, vital kapasiteyi ve yaşam kalitesini arttırdığı, egzersizler uygulandıktan sonra 3 yıl takip edilen bireylerde eğriliklerinde herhangi bir artış olmadığı literatürde gösterilmiştir.

Schroth egzersizleri, büyüme çağındaki çocuklarda korse ile birlikte uygulandığında da deformitede daha belirgin bir düzeltme elde edildiği de rapor edilmiştir.

Son yıllarda Türkiye’de de birçok fizyoterapist meslektaşımızın uluslararası standartlarda kabul gören bu metodun eğitimini alması ve sahada etkin şekilde uygulamaya başlaması ile bu egzersiz yaklaşımının etkinliği hekimler tarafından da belirgin şekilde görülmeye başlanmıştır.

Fizyorama’da skolyoz tanısı almış bireyin durumundaki tüm değişkenleri dikkate alarak kişiye özel oluşturduğumuz, hekim ve ortotist işbirliği ile yürüttüğümüz Schroth terapi egzersiz programları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilir, Fizyorama’nın Instagram sayfasını takip ederek skolyoz ve kifoz ile ilgili en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.


KAYNAKLAR

Meryem Ünal
Meryem Ünal
FİZYOTERAPİST