Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Ön Çapraz Bağ Yaralanması
Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament) diz ekleminde uyluk (femur) ve kaval (tibia) kemiklerini birbirine bağlayan yapılardan biridir. Bu bağ diz ekleminin stabilizasyonu için çok önemli olup tibia kemiğinin öne doğru anormal bir şekilde yer değiştirmesini engelleyerek diz ekleminin fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini mümkün kılar.

Ön çapraz bağın zedelenmesi ya da kopması çoğunlukla dizin sabit ayak üzerinde aniden dönmesi ile ortaya çıkar. Daha çok sporcularda görülen bu yaralanma dize gelen ani darbe ya da düşme sonucu gözlenebilir. Yaralanma esnasında dizde ani bir sesin eşlik ettiği kopma hissi ile birlikte şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Hemen sonrasında ise diz ekleminde şişlik, hareket kısıtlılığı ve yaralanan tarafa ağırlık aktarmada güçlük gözlenir. Hastalar genellikle dizlerinde boşluk ya da boşalma hissi tarif ederler.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Ön çapraz bağ yaralanmasının ardından yaralanmanın tekrarlanmaması ve tam iyileşme için cerrahi endikasyonu olmayan hastalarda hemen, operasyon geçirmesi gereken hastalarda ise tamir ya da rekonstrüksiyon (işlevini yitirmiş ön çapraz bağın diz ekleminden çıkarılarak yerine greft konulması ile yeniden yapılandırma) cerrahisi sonrasında erken dönemde fizyoterapiye başlanmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre ön çapraz bağ tamiri ya da rekonstrüksiyonu yapılan bireylerin 6 ay kadar gözetimde olması aktiviteye dönüş için önemlidir.


Fizyorama, deneyimli fizyoterapist kadrosuyla hem cerrahi öncesi hem de cerrahi sonrası süreçlerde yanınızda. Ön çapraz bağ yaralanmaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.


KAYNAKLAR

Mustafa Gökberk Şener
Mustafa Gökberk Şener
FİZYOTERAPİST