Bel Kayması Nedir

Bel Kayması Nedir
Bel kayması, omurganın alt segmentinde üst üste bulunan omurlardan üstte olanın genellikle öne doğru kayarak yer değiştirmesidir. Bel kayması bazı bireylerde uzun yıllar var olup hiçbir semptoma sebep olmazken, bazılarında ise bir travma ile tetiklenebilir.

Hastalar genellikle belde ve bacakta, aktivite ile artış gösteren ağrı, bacaklarda güçsüzlük ve his kaybı, bacak kaslarında gerginlik tarif ederler.

Bel ağrısı ile hekime başvuran hastaların %5-10’unda bel kayması gözlenmiş, tedavi edilmeyen bel kayması tanılı hastaların %85’inde de mevcut sorunun ilerlediği gözlenmiştir. İlerleyen duyusal bozuklukları ve kaslarında ciddi kuvvet kayıpları olan, uykudan uyandıracak kadar şiddetli ve ilaca cevap vermeyen ağrılar yaşayan hastaların bir uzman hekim ile görüşmesi elzemdir. Akademik çalışmalara göre tüm olguların yalnızca %15’i cerrahi olarak tedavi edilmektedir.

Bel Kayması Nedir

Acil cerrahi endikasyonu olmayan vakalarda bu durumun fizyoterapi ile kontrol altına alınması mümkündür. Bel kayması olan bireylerin terapi planı;


Meryem Ünal
Meryem Ünal
FİZYOTERAPİST